Akce školy 2022/2023

Aktivity a činnosti žáků ZŠ Věcov 2022/2023

Červen 2023

Druhé setkání s hasiči aneb společně v akci

Děkujeme tímto členům SDH ve Věcově za druhé setkání s žáky základní školy a dětmi z mateřské školy. Tentokrát si pro nás hasiči připravili cvičný zásah s protipožární technikou. Děti si vyzkoušely navíjení hadic, použití hasičského přístroje nebo zásah hasičským dělem na hasičské cisterně. 

Sportovní Olympiáda 

26. června jsme přijali pozvání na sportovní Olympiádu do Jimramova. Porovnali jsme sportovní dovednosti a tělesné síly v atletických disciplínách. V turnaji ve vybíjené vyhráli naši žáci první místo. 

Mírový běh – ČESKÁ REPUBLIKA 2023

Neobyčejný mezinárodní štafetový běh PEACE RUN s hořící pochodní a současně s vyšší myšlenkou podporovat přátelství a mír v každodenním životě, jsme zastihli v pondělí 12. června 2023 nedaleko naší školy ve Věcově zcela náhodně. Samozřejmě, že každý z nás se ke štafetě rád připojil, symbolickým podržením pochodně. Tím poslal své přání kamarádům do dalších měst a zemí. Dnešním běžcům jsme popřáli šťastný běh ve zdraví až do Jihlavy.

Projektové hodiny ve vyučování

Žáci s oblibou vypracovávají projekty některých tématických celků v hodinách vlastivědy, přírodovědy nebo prvouky. Učí se vyhledávat a zpracovávat informace, tvoří na dané téma výukové plakáty. Svoje práce následně prezentují svým spolužákům.

Turistická vycházka do Míchova

8. června, pranostika praví „Medardova kápě, čtyřicet dní kape“, my jsme se deště nezalekli a společně vyrazili na turistickou vycházku do Míchova.  Slunečné počasí vydrželo a my jsme poznávali krásy okolní přírody, sledovali práci zemědělců na polích a v areálu zemědělského družstva pozorovali krávy ve velkokapacitním ustájení. Navštívili jsme zajímavá místa zmíněné vesnice. Žáci celou trasu vycházky a místa, která je zaujala, zaznamenali do vytvořeného plánku obce Míchov.

Slavíme Den dětí

První červnový den je tradičně zasvěcen všem dětem. Na ten letošní Den dětí, si žáci v naší škole společně připravili zábavný program v podobě šipkované. Bloudivá cesta obcí byla doplněná dopisy s vědomostními a praktickými úkoly. Cesta končila nalezením pokladu, vekterém nechyběly drobné dárky a zmrzlinové osvěžení.

Květen 2023

Exkurze do Prahy

Ve čtvrtek 25.5. se uskutečnila dlouho očekávaná a plánovaná návštěva Prahy. Cílem bylo ukázat žákům 4. a 5. ročníků nádherné památky, které v Praze jsou a které doposud znali jen z učebnic a knih.

Musím přiznat, že jsem měla obavy, jak to všechno zvládneme, ale dopadlo to nad očekávání dobře. Viděli jsme toho opravdu hodně např. budovu Státní opery, Národního muzea, Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, orloj, Starou radnici, Týnský chrám, Karlův most, Malostranské náměstí, Hradčany, Chrám sv. Víta, Loretu, Hladovou zeď, Petřín (bludiště i rozhlednu), Národní divadlo,…

Zvládli jsme i jízdu lanovkou a metrem a na závěr i zasloužené občerstvení v McDonaldu. O tom, jak se výlet vydařil, si udělejte obrázek sami z postřehů dětí.Za mě to byl velmi vydařený výlet a nadšení dětí pro mě bylo největší odměnou.

Výlet se mi líbil. Prošli jsme hodně památek a byli i v McDonaldu. Na konci mě už pořádně bolely nohy. Bylo to náročné, ale moc jsem si to užil.               (Jirka)

Výlet byl parádní. Cesta vlakem uběhla rychle. Prošli jsme moc památek, nejvíc se mi líbil Chrám sv. Víta s velkou kulatou vitráží. Cesta na Petřín stála za to, z rozhledny byl velký výhled a v bludišti byla sranda. Výlet se povedl. Klidně bych si ho zopakoval.                                                                                                           (Aleš)

Výlet do Prahy se nám všem líbil. Cesta byla dobrá a užili jsme si dost srandy. Nejvíc se mi líbil Orloj a obchod jménem Candyminers. Obchod vypadá jako doly a vláčky tam ve vagónech vozí různé bonbony a sladkosti.                      (Šimon)

Výlet byl super. Vyšlo nám krásné a slunečné počasí. Nejvíc se mi líbilo všechno, ale fakt asi nejvíc Katedrála sv. Víta a Petřín. Všude byly tisíce lidí a taky krásné obchody. Celé to bylo moc a moc krásné.                                                           (Vendula)

Výlet se mi moc a moc líbil. Památky byly nádherné. Počasí nám přálo a viděli jsme toho hodně. Nejkrásnější byl Chrám sv. Víta, Orloj a Petřín.             (Martina)

Počasí bylo krásné. Líbily se mi všechny památky, ale nejvíc Chrám sv. Víta. Cestou zpátky na vlak už mě bolely nohy. Domů jsme přijeli až večer.  (Anežka)

Tento výlet se mi moc líbil. Krásně nám vyšlo počasí, svítilo sluníčko a bylo teplo. Prošli jsme hodně památek. Všechny byly krásné.                                                      (Ella)

Setkání žáků ZŠ s dobrovolnými hasiči SDH Věcov

S radostí jsme přijali pozvání žáků a dětí z mateřské školy k setkání s dobrovolnými hasiči ve Věcově. Naše schůzka se konala v hasičské zbrojnici.

Co dělají naši hasiči při zásahu, jak se na zásah připravují, jaké používají vybavení?!

To všechno nám sdělili hasiči pan Vladimír Kosek a velitel zásahu pan Petr Bobek. Vyprávění příběhů, sousta praktických rad a zkušeností žaky zaujala. Hasiči děti aktivně zapojili do činností. Děti si vyzkoušely spojování hadic se savicí, hasičské spojky, zasáhnout cíl proudem vody a nakonec zazněla i siréna. Žáci už dnes ví, jak oznámit mimořádnou ohrožující událost na linky tísňového volání, spustit sirénu, vyvarovat se nebezpečí.

Členům SDH Věcov děkujeme.

KNIHOMOL

Tentokrát jsme pro naše setkání s dětmi z mateřské školy, které se uskutečnilo ve středu 22.3.2023, zvolili téma „Knihomol“.

Nejprve jsme si něco pověděli o knihách jako takových, poté nám školáci představili knihy, které čtou nebo četli a ukázali jsme si zajímavé dětské knihy a encyklopedie. Snad nejvíce děti zaujala naše nejdelší kniha Dějiny českého národa, která je řešená formou leporela a po rozdělání měří úctyhodných 4,5 metrů.

Aby toho sezení nebylo na děti moc, udělali jsme si krátkou pohybovou chvilku, při které si mimo jiné vyzkoušely, jak je těžké udržet knihu na hlavě nebo si ji obratně předávat z ruky do ruky tak, aby nespadla.

Ve školní knihovně si děti zase zahrály na detektivy, kdy pomocí indicií měly nejen rozpoznat, o kterou knihu se jedná, ale také ji najít v řadě ostatních knih, což nebylo vůbec jednoduché. Úkoly však zvládly na jedničku!

Poslední zastavení bylo v malé třídě, kde na ně čekal možná nejtěžší úkol 😊 a to vyrobit si svoji vlastní obrázkovou knížečku s pohádkou O třech prasátkách. Za pomoci školáků skládaly, stříhaly, lepily a vybarvovaly.  A protože to jsou šikovné děti, každý odcházel se svojí pěknou knížečkou domů. Bylo to moc příjemné dopoledne a my se už teď těšíme na naše další společné setkání!

AJTÍK

Ve středu 8. března se žáci 4. a 5. ročníku zúčastnili soutěže Ajtík, kterou pro okolní malotřídní školy (10 týmů) připravili učitelé a žáci 1. ZŠ v Novém Městě na Moravě.

Žáci soutěžili v šesti disciplínách, které se více či méně zabývaly informačními technologiemi (např. programování jízdy vlaku a cesty berušky, měření rozměrů předmětů pomocí tabletu apod.).

Naši žáci se umístili na krásném 3. místě a nebýt selhání ze strany techniky, mohlo být umístění možná ještě lepší😊

Nejdůležitější však je, že si holky a kluci celé dopoledne užili a jako bonus získali hravou formou nové poznatky z oblasti výpočetní techniky.

S Budulínkem v Novém Městě

5. dubna jsme odjeli všichni žáci navštívit Dům s pečovatelskou službou v Novém Městě. Bylo to naše další veřejné vystoupení s hudební pohádkou O Budulínkovi. Kromě pohádky jsme naučili klienty hrát na ozvučené tubusy a inspirovali je tím k rozvíjení jejich dovedností.

S Budulínkem v MŠ

3. dubna 2023 jsme navštívili naše malé kamarády v Mateřské škole na Pasekách. Nacvičili jsme hudební pohádku O Budulínkovi, bylo by škoda neukázat, co umíme i ostatním divákům.

V naší škole jich bylo! Kromě našich dětí se přišli podívat i paní starostka Bobková, pan místostarosta Mareček a senátor za okres Žďár n. S. Ing. Klement.

Všem se naše vystoupení moc líbilo.

NA FARMĚ

I průměrný nespavec by usnul mnohem dříve, než by se dopočítal všech oveček, které žijí na pastvinách rodinné ekofarmy Kadeřávkových. Cílem naší návštěvy nebylo počítat ovce, ale prohlédnout si malá jehňata. Kromě ovcí žáci na farmě ještě viděli drůbež, krávy, koně a poníky. Paní Eva Kadeřávková nás ochotně provedla salaší, ukázala nám čerstvě narozená jehňata. Vysvětlila žákům, jak se o ovce a ostatní zvířata starají. Také nám prozradila, že již brzy se narodí hříbata a slíbila nám další setkání. Už teď se těšíme 😊

Babylonská věž ze stavebnice Roto (24. 1. 2023)

V jedné populární písni se zpívá:„ Dlouhá věž měla vést až tam, kde jsou milióny hvězd. Tam kde kdysi byl Babylon, je holá pláň…“ Nikdo vlastně neví, jak kdysi stavba vypadala, nebo jak byla věž vysoká. Žáky zaujalo vyprávění legendy o Babylonské věži. Tvořili konstrukce babylonské věže podle vlastní představy v hodinách pracovních činností ze stavebnice Roto.

Prosinec 2022

Vánoční besídka (21. 12. 2022)

Pozvání na vánoční besídku přijali rodiče a přátelé školy. Žáci si kromě vánočních básní a koled připravili pro naše hosty také dramatizaci příběhu z Betléma, taneční choreografii a drobné dárečky.

Ozdobme společně lázně

Žáci se zapojili do soutěže „Ozdobme společně lázně“ v Novém Městě na Moravě. V kategorii nejhezčí vánoční stromeček, se umístili na 2. místě. V kategorii malování obrázků se zimní tématikou, se také umístili na krásném 2. místě. Hodnocení proběhlo formou veřejného hlasování prostřednictvím Facebooku. Dosáhli tak na výhru v podobě volného vstupu 120 minut plavání v bazénu v městských lázních a volný vstup do Novoměstského kina v Kulturním domě. 

Návštěva Novoměstské knihovny (12. 12. 2022)

Navštívili jsme městskou knihovnu v Novém Městě na Moravě. Žáci 4. a 5. ročníku se zapojili do výukového programu, ve kterém se seznámili s literárními díly českého spisovatele Jaroslava Foglara.

Mladší žáci 1. 2. a 3. ročníku se zúčastnili programu hravých básniček pro děti od Jiřího Žáčka. 

Mikulášská nadílka (5. 12. 2022)

Žáci očekávali návštěvu Mikuláše a jeho družiny s nadšením i špetkou napětí. Říci básničku nebo zazpívat písničku vyžaduje notnou dávku odvahy. Ale tradiční Mikulášská nadílka, přece za to stojí!

Čertovina (2. 12. 2022)

„Peklo se musí zažít!“ Proto jsme vyrazili do obce Čertovina nedaleko od Hlinska v Čechách. Zde žáci nalezli zábavu ve formě hraného programu živými herci (čerty), slovy naprosto nepopsatelná atmosféra.

Listopad 2022

Soutěž konstrukce ze stavebnice Merkur 

Kovovou stavenici Merkur není třeba příliš představovat. Nabídka zapojit se do soutěže na téma: Postav z Merkuru zemědělské nebo lesnické stroje, byla pro naše žáky výzvou. Soutěž vyhlásila VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem.

Žák 2. ročníku postavil kamion s návěsem pro převoz klád, umístil se na krásném 1. místě v kategorii mladších žáků. Získal diplom, obdržel věcné ceny a za odměnu se podívá do muzea stavebnice Merkur v Polici nad Metují.

Malujeme voskem

Enkaustickou malbou, známou též jako malování horkým voskem, se žáci baví v kreativních chvilkách ve školní družině. Tvoření obrázků je pro žáky zábavné a napínavé. Stačí jeden tah přes obrázek enkaustickou žehličkou a všechno je jinak. Žáci tak mohou popustit uzdu své fantazii, aktivně relaxují.

Říjen 2022

Uklid a čistota v okolí školy (25. 10. 2022)

Všichni jsme přiložili ruku k dílu a uklidili park a okolí naší školy. Shrabali listí, zametli chodníky a nechali přírodu odpočívat zimním spánkem.

Příroda pro nás hodně znamená!

Jak dlouho trvá než se některé materiály, které vyhodíme v půdě rozloží? Tak to je otázka, kterou žáci míjí několikrát denně na nástěnce na schodišti školy. K obrázkům různých věcí je připojena odpověď, jak dlouho takový rozklad trvá. V hodinách přírodovědy se žáci rozhodli ověřit si rozklad některých materiálů tzv. „na živo“. Nebojte se, zvolili jen rozložitelné materiály (slupku od banánů, pomeranč, papír). Žáci chodí pozorovat, jak to příroda pomocí rozkladačů zvládá a průběžně pořizují fotodokumentaci.

Tvoříme art land (7. 10. 2022)

Podzimní počasí přímo nabízí tvořit venku obrázky a mandaly z přírodních materiálů.

Září 2022

Plavecký výcvik (září – listopad 2022)

Deset lekcí plaveckého výcviku absolvovali žáci 4. a  5. ročníku v plavecké škole v Poličce.

Jdeme do přírody! (14. 9. 2022)

Krásné podzimní počasí, výhledy do okolí z Metodky a houbařské štěstí to všechno bylo, jak za odměnu na společné vlastivědné a přírodovědné vycházce 14. září 2023. 

Mezinárodní den čokolády (13. 9. 2022)

S některými multikulturními svátky a významnými dny se žáci seznamují v hodinách etické výchovy. 

Za Mezinárodní den čokolády označujeme 13. září. Všichni jsme se shodli, že čokoláda si svůj den rozhodně zaslouží. Hledali jsme o čokoládě informace.  A tak už víme, proč opice objevily čokoládu, jak se čokoláda vyrábí, jak voní. Na internetu jsme objevili čokoládové zajímavé rekordy a samozřejmě jsme čokoládu také ochutnávali.