Akce školy 2023/2024

Aktivity a činnosti žáků ZŠ Věcov 2023/2024

18. dubna 2024

Přednáška o stromech a jejich dřevu

18. 4. 2024 přijal naše pozvání do školy pan Mareček z Velkých Janovic, aby žákům rozšířil obzory a ukázal jiný pohled na obyčejné stromy a jejich dřevo, využití a opracování dřeva od historie až po současnost. Žáci si prohlédli více než 25 druhů dřev, poznávali je pomocí zábavného kvízu, skládali špalíkové puzzle z různých druhů dřev, společně vyráběli dřevěné hrábě. Žáci se aktivně zajímali o dřeviny, tj. o stromy, keře a polokeře. Pan Mareček jim ochotně odpovídal na otázky a vedl s nimi diskuzi v oboru dendrologie. Tímto také panu Marečkovi děkujeme a  těšíme se na další setkání.

11. dubna 2024

Pokusy a experimenty podruhé

Kroužek kreativních činností na téma: Pokusy a experimenty se konal 11. dubna 2024 podruhé. Žáky to zkrátka baví, jsou zvídaví, tak jsme to společně zkusili znovu.

Žáci si vyskoušeli, jestli budou tančit zrnka kukuřice nadnášená oxidem uhličitým, nebo učili rajče „plavat“, když mu připravili slanou koupel. Ověřili si také několik fyzikálních zákonů na základě lomeného světla nebo pohyb papírku pomoci statické elektřiny. Krásně se jim otevíraly papírové květy na vodě, když papírová vlákna pomalu nasála vodu a nabobtnala. A nakonec nikomu nevadilo trochu rámusu, který vznikl, když papírovou skládačkou „práskačkou“ rychle švihli. To totiž odstředivá síla vymrštila část papíru ven a vzduchem se šíří vlnění, které naše uši vnímají jako silný zvuk podobný prásknutí bičem. 

Výsledky a vyvození závěrů proč a k čemu v daném pokusu dochází zaznamenávali žáci do svých laboratorních protokolů.

5. dubna 2024

Vzhůru do středověku!

Nové vědomosti a poznatky nezískáváme jen ve škole. Vyrazili jsme linkovým autobusem do Poličky. Muzeum jsme navštívili poprvé. Výstava byla zaměřena na středověk. Nejdříve jsme si vyslechli zajímavé informace, potom jsme na vlastní kůži vyzkoušeli pranýř – kládu, vojenskou zbroj, drátěnou košili, přilbu, potěžkali meč. Vylezli jsme na koně, někdo se na kolečkovém i projel, dobové oblečení nám slušelo. Stavěli jsme opevnění, hráli dobové hry.

Dalším místem byla rodná  světnička Bohuslava Martinů. Nohy nás pěkně bolely, výhled z věže byl úžasný. Život v maličké světničce si nedovedl představit žádný z nás. V Poličce se nám líbilo a těšíme se na další návštěvu.                                                                                                                                     

27. března 2024

Návštěva divadelního představení

27. března slavíme Světový den divadla a jak jinak si ho nejlépe připomenout, než návštěvounějakého divadelního představení. Proto jsme 25. března 2024 vyrazili do Divadla Radost v Brně. Užili jsme si skvělé dynamické, akční a sugestivní představení Říše džungle – Mauglí, ve kterém se prolínaly styly muzikálu, tance a pohybu s artistickými prvky. Celé představení mělo rychlý spád, děti se nenudily a hercům poděkovaly bouřlivým potleskem.

20. března 2024

Jarní úklid parku před školou

Ve středu 20. března 2024 se nám podařilo pěkně uklidit park před školou. Při úklidu všichni přiložili ruku k dílu. Pečlivě jsme vyhrabali trávu, posbírali větvičky a odpadky. Žáci už se těší, až si budou v parku zase hrát, běhat nebo pozorovat proměny přírody.

13. března 2024

Ajtík 2024

Ve středu 13. 3. 2024 se žáci 4. a 5. ročníku zúčastnili zábavného soutěžního dopoledne zaměřeného na informační technologie Ajtík na 1. ZŠ v Novém Městě na Moravě. Cílem akce nebylo ani tak vyhrát, jako se dobře pobavit a vyzkoušet si zábavnou formou různé činnosti související s uplatněním a rozvojem informačního myšlení, pohotovosti a spolupráce. Na každé družstvo čekalo celkem pět disciplín, ve kterých si žáci vyzkoušeli naprogramovat roboty, pomocí tabletů pátrali po vesmírných souhvězdích, spojovali elektronické obvody v prostředí stavebnice Boffin, skládali elektronické puzzle a hráli počítačovou hru Tetris.

Přestože nám o výhru nešlo, krásné druhé místo (v konkurenci devíti malotřídních škol), všem udělalo obrovskou radost!

Březen 2024

Návštěva Hvězdárny a planetária v Brně

V rámci prohlubování učiva přírodovědy jsme se s dětmi vypravili na objednaný školní pořad o Sluneční soustavě. Děti si nejprve před planetáriem prošly venkovní expozici vědecká stezka, kde prozkoumaly interaktivní exponáty jako kaleidoskop, pixelovou stěnu, zvukovod nebo planetární siloměr. Teprve po venkovní prohlídce jsme vstoupili do předsálí hvězdárny s obrovskými snímky souhvězdí, či planet a následně do digitária se speciálními projektory, které na projekční ploše dokázaly vykouzlit věrný model vesmíru. Samotná výprava tajemným vesmírem byla rozdělena na dvě části. V té první se nad našimi hlavami rozzářila noční obloha s ukázkou několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí a ve druhé jsme navštívili Měsíc, Mars, čtyři plynné obry Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a trpasličí planetu Pluto. Celá cesta vesmírem byla přímo ohromující a všichni jsme z ní byli naprosto nadšení!

Březen 2024

Jarní vycházka

15. března chvíli před oficiálním zahájením jara jsme se mu všichni vydali naproti. Počasí nebylo moc teplé, ale neodradilo nás. Poznávání přírodních krás našeho regionu patří k našim oblíbeným vycházkám. Tentokrát jsme se zaměřili na domácí chovy. První zastavení bylo u ohrady koní. Krásní, elegantní, budí respekt. A poníci – hraví, skotačiví. Jelení obůrka na Odranci – poklidné stádo jelenů a laní, kteří si užívali pohody stejně jako my. Za to na Zadním Koníkově nás vítaly ovečky hlasitým békáním.  

Poznali jsme, že lidé, kteří o ně pečují, to dělají s láskou. Neodradí je každodenní špinavá práce. Odměnou jim je radostný pohled na skotačivá mláďata.

Únor 2024

Beseda na téma: drahé kameny

Ve čtvrtek 22. února 2024 jsme ve škole přivítali pana Marečka z Velkých Janovic. Pan Mareček se zabývá drahými kameny. Vysvětlil nám, že drahé kameny jsou nejen krásné, ale také součástí vědy. Vědní obor, který se jimi zabývá, se nazývá gemologie. Žákům poutavě vyprávěl, jak drahokamy nebo polodrahokamy vznikly, jejich naleziště, jaké mají vlastnosti, hodnotu. Společně jsme se snažili vystopovat původ diamantu nebo obsidiánu, takže jsme se dostali až do nitra vyhaslých sopek. Následovala sprcha názvů cenných a vzácných polodrahokamů, které se využívají mimo jiné ve šperkařství – citrín, ametyst, smaragd, tygří oko, azurit, achát, sluneční kámen, měsíční kámen atd. Některé drahé kameny se také nacházejí na území ČR, například granáty nebo vltavíny. Z besedy jsme si odnesli spoustu zajímavých informací, ale také skutečnost, že radost nám může udělat jakýkoliv v přírodě nalezený kámen – čirý křemen, lesklá slída, zajímavý vápenec, puklý pískovec, atd.

Prosinec 2023

Příběh vánoční ozdoby

V pondělí 11.12. jsme vyrazili do Žďáru nad Sázavou, abychom si prohlédli vánoční výzdobu Nového Města na Moravě a Žďáru nad Sázavou. Ranní prohlídka Města byla krásná, protože ještě svítily řetězce na všech borovicích na náměstí. Ve Žďáru jsme obdivovali stromečky s ozdobami žáků místních škol i obrovské vánoční dekorace na náměstí. Na Tvrzi bylo pro nás připraveno tvoření papírových obdob. Tam jsme se také dozvěděli, které vánoční ozdoby patří k těm nejstarším, z čeho se vyráběli a někteří zajásali, že doma mají některé z vystavovaných.

Mikulášská nadílka 2023

I letos žáci s nedočkavostí vyhlíželi tu zvláštní návštěvu v podobě čerta, Mikuláše a anděla. Dobře věděli, že čerti je trošku postraší, Mikuláš nahlédne do jejich svědomí, jak se jim daří ve škole, oni slíbí, co všechno napraví a dostanou sladkou nadílku. Na závěr poděkovali veselou písničkou a skotačivým tancem s čerty.

Zapojili jsme se do projektu – Krabice od bot 2023

Vánoce se kvapem blíží a děti se na tyto svátky neskutečně těší. Vždyť dostanou spoustu dárků, které si přejí. Ne všechny ale mají to štěstí. Společně s  žáky jsme přemýšleli, jak by jim mohli pomoci. A právě na tyto děti myslí projekt Diakonie ČCE – Krabice od bot. Řekli jsme si, jdeme do toho a připravíme dárky do krabic od bot pro jedno děvče jednoho kluka. Rodiče žáků celou naši myšlenku podpořili. Děti přinesly tolik dárků, že jsme nakonec připravili krabic pět. Rodičům žáků děkujeme za pomoc a podporu projektu.

Radost v očích obdarovaných dětí sice neuvidíme, ale už teď nás hřeje a těší pocit radosti z pomoci druhým.

Listopad 2023

Setkání s chovatelem

Ve čtvrtek 23.11. jsme se vydali navštívit naše malé kamarády do mateřské školy v Roženeckých Pasekách. Někteří z nás měli sice obavy, že dnešní setkání nepřežijeme, ale bylo to zbytečné. Chovatel drobných exotických zvířat pan Tomáš Vodička nás ubezpečil, že žádný z přivezených živočichů nám nemůže ublížit. Seznámil nás s důležitými informacemi, které musíme respektovat, jestliže se rozhodneme chovat doma exotického mazlíčka. Poučil nás o tom, v jakém prostředí živočichové žijí, jaké vybavení musíme doma mít, nebo co se objevuje na jídelníčku. Odvážnější z nás se mohli pomazlit s agamou, užovkou, ježkem nebo chameleonem. Uvědomili jsme si, jak je to časově i finančně náročný koníček.

Setkání se zubní preventistkou

Naši školu navštívila zubní preventistka slečna Barbora Votavová. Povídání na téma prevence zubního kazu a správná technika čištění zubů byla pro mnohé poučná. Každý si vyzkoušel pod odborným dohledem čištění zubů. Na konci našeho setkání jsme obdrželi drobný dárek s ukázkovými vzorky určenými pro zubní hygienu.

Společné setkání a tvoření keramiky 10. listopadu 2023

Takové pracovní nasazení se jen tak nevidí! Pozvání do naší školy ke společnému tvoření výrobků vánočních dekorací z keramické hlíny přijali místní i přespolní, malé děti i dospělí, a to napříč všemi generacemi, z čehož jsme měli velkou radost.

Pokusy a experimenty  9. listopadu 2023

Kroužek kreativních činností, tentokrát na téma: Pokusy a experimenty.

Když jsme ve školním  kabinetu objevili drobné laboratorní sklo: kádinky, odměrné válce, baňky a zkumavky, dovolili jsme si školní třídu proměnit v malou  chemickou laboratoř. Naší základní chemikálií se stal Jar, prášek do pečiva, ocet, olej, šumivé tablety a pro zvýraznění pokusu posloužilo potravinářské barvivo. Žáci s napětím sledovali pokus zda obarvená voda z kádinky do kádinky přeteče, nebo nepřeteče; obarví se, nebo neobarví se! V pokusu Lávová lampa, krásně tančily barevné kapičky, sopka soptila napěněnou „lávu“ a největší úspěch měl bublinkový had. Výsledky a vyvození závěrů proč a k čemu v daném pokusu dochází zaznamenávali žáci do svých laboratorních protokolů. Byla to zábava. 

9. listopad 2023

Uklízíme park

Je podzim a kolem školy poletuje mnoho listí. Ve čtvrtek 9. listopadu jsme se vrhli na zahradní práce. Zvládli jsme pohrabat spadané listí ze stromů, vyčistit rošty a strouhy v okolí školy. Kontejner se rychle plnil biomasou, kterou žáci ochotně sešlapovali. Pro všechny zúčastněné to byla radost z vykonané práce.

Listopad 2023

Halloween ve škole jsme si prostě užili

Na vyučování v úterý 31. října se žáci řádně připravovali. Oblékli si dokonalé halloweenské kostýmy, někteří předváděli strašidelné škleby, všichni pomáhali s výzdobou školy. Všude se to hemžilo duchy a netopýry, nechyběla vydlabaná dýně, svíčky a pavouci, zkrátka vše v duchu Halloween. Každou hodinu se sice učili, ale vždy to nějak souviselo s Halloweenem. V etické výchově se žáci seznámili s původem a jaký význam mají Halloween tradice v anglosaských zemích, snažíme se být multikulturní. Ve školní družině si zahráli typickou hru pro tuto slavnost Bobbing for Apples – lovení jablek z nádoby plné vody za pomoci úst.

Nejvíce si užili hodinu angličtiny, zopakovali si halloweenská slovíčka, aktivně si vyzkoušeli „Trick or treat“ – „Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu“.

Bylo to SUPER, halloweenská akce se velmi vydařila, a tak už se všichni těšíme na její pokračování v příštím roce.

Říjen 2023

Přírodní učebna Pastviska

S radostí jsme přijali pozvání na slavnostní otevření přírodní učebny Pastviska u Odrance, které se konalo 18. října 2023.  Srdečné přivítání, slavnostní nálada, přestřižení pásky a mohli jsme se začít učit – opravdu naživo. Děti bádání a zkoumání vodních bezobratlých živočichů, které lovily z vodních tůněk, opravdu nadchlo. Zkoumaly larvy vážky, klešťanky, znakoplavky, které opravdu plavou naznak – hřbetní stranou dolů a  dokonce se jim poštěstilo ulovit a prozkoumat potápníka. V rámci programu se děti mohly svézt na ponících.

Děkujeme všem organizátorům, donátorům za další příležitost poznávat, učit se o přírodě v přírodě a přitom být spolu. Těšíme se na další setkání v přírodní učebně na pozorování jarních proměn přírody. 

4.10.2023

Černí rytíři našich lesů

Linkovým autobusem jsme odjeli na výstavu o černé zvěři do Žďáru nad Sázavou. Ještě před výstavou jsme měli štěstí a na náměstí jsme v 8 h zaslechli zvonkohru – písničku Adámku náš. 9 zvonů, které byly vyroběny ve žďárských strojírnách, váží skoro 210 kg. Každou hodinu se jejich zvuk nese přes celé náměstí.

V informačním centru jsme si zakoupili drobné upomínkové předměty – pohlednice nebo turistické známky. Výstava černé zvěře v prostorách Tvrze nás zaujala. Kromě vycpanin jsme si prohlédli trofeje i starší lovecké zbraně. Výstava byla doplněna i fotografiemi a obrázky znázorňujícími lovecké scény. Většina z nás dokázala správně pojmenovat části těla divočáka. Viděli jsme také krátký film – divočáci v lese. Seznámili jsme se s dalšími predátory našich lesů. Den byl příjemným zpestřením vyučování.

Září 2023

Hurá za Hyacintem

V prvním týdnu nového školního roku jsme vyrazili za poznáváním živočichů a rostlin našeho regionu. Napřed jsme se poučili na internetu a z knih. Informace jsme zapsali a vylepili. Potom jsme se zaměřili na prase divoké. Víme, co jsou spárky, paspárek, ryj, svírák s lízákem, světla. Rozumíme myslivecké hantýrce o jiných zvířatech. – morda, oháňka s kvítkem, přední a zadní běh.

Cestou na Štarkov jsme poznávali rostliny, pozorovali kachny na vodě. Většina z nás viděla poprvé na vlastní oči prase divoké. Vlastně selátko – proužkované, roztomilé, v chlívku zavřené, jak pije mléko z lahve.

Poslední část našeho poznávání proběhne 4.10. ve Žďáru n.S. Pojedeme se podívat na výstavu Černí rytíři, která je věnovaná právě černé zvěři. Těšíme se na vzdělávací doprovodný program, určený žákům škol.

15. září 2023

Vystoupení kouzelníka 

Příjemné chvíle napětí zažily děti ve školičce kouzel při vystoupení kouzelníka a iluzionisty pana Aleše Krejčího. Děti byly nadšené, pan kouzelník je do kouzel interaktivně zapojoval, s kouzlením mu pomáhaly. Na závěr proběhlo modelování balónků, které jim kouzelník Aleš dle nejrůznějších přání vymodeloval.